🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 68B colors| 120Hz| HDR
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 8100 Ultra (5 nm)
Mali-G610 MC6
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 October 06
World price
350 GBP
420 EUR
425 EUR
420 EUR
426 EUR
4140 NOK
425 EUR
4400 SEK
422 EUR
427 EUR
410 CHF
429 EUR
429 EUR
421 EUR
410 CHF
15700 UAH
26700 RUB
421 EUR
427 EUR
423 EUR
427 EUR
1080 BYN
8300 MDL
430 USD
550 CAD
8800 MXN
1840000 COP
57000 ARS
1670 PEN
1.295007772E+14 VEF
388000 CLP
2250 BRL
66000 JMD
51000 HTG
620 AUD
680 NZD
560000 KRW
58000 JPY
100000 PKR
590 SGD
1900 MYR
4700000 UZS
4400 TJS
202000 KZT
2880 CNY
33700 INR
160 BHD
8200 EGP
310 JOD
130 KWD
1550 QAR
1570 AED
1600 SAR
178000 NGN
7200 ZAR
51000 KES
1660000 UGX
860000 CDF
1770000 MGA
184000 AOA
27200 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 68b colors | 120hz | hdr10+ | 500 Luminance units ( typ ) | 900 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~86.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 202 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, silver, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 8100 ultra ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.85 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g610 mc6 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 12 | upgradable to android 14 | miui 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.7 | 24mm ( wide ) | 1/1.67" | 0.64µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1/3.47" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 120w wired | 100% in 19 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is xiaomi 12t waterproof?
No
Does xiaomi 12t support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi 12t?
5000 mAh
How much does xiaomi 12t cost?
~419 EUR
What chipset powers xiaomi 12t?
Mediatek Dimensity 8100 Ultra (5 nm)
How much RAM does xiaomi 12t have?
256GB GB



