🖥
Display size
6.4 "
IGZO IPS LCD| 1B colors| 120Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
Adreno 650
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
3730 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 February
World price
590 GBP
700 EUR
704 EUR
707 EUR
705 EUR
6920 NOK
705 EUR
7300 SEK
701 EUR
705 EUR
690 CHF
702 EUR
704 EUR
703 EUR
690 CHF
26200 UAH
44600 RUB
705 EUR
705 EUR
703 EUR
700 EUR
1800 BYN
13800 MDL
720 USD
920 CAD
14600 MXN
3070000 COP
95000 ARS
2790 PEN
2.16349747E+14 VEF
649000 CLP
3760 BRL
109000 JMD
85000 HTG
1030 AUD
1140 NZD
940000 KRW
96000 JPY
167000 PKR
990 SGD
3170 MYR
7800000 UZS
7300 TJS
338000 KZT
4810 CNY
56300 INR
270 BHD
13600 EGP
510 JOD
220 KWD
2590 QAR
2620 AED
2680 SAR
297000 NGN
12000 ZAR
85000 KES
2760000 UGX
1430000 CDF
2950000 MGA
307000 AOA
45400 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | igzo IPS LCD | 1b colors | 120hz | dolby vision |
|---|---|
| Display size | 6.4 inches | 99.5 cm2 ( ~81.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 189 g |
| SIM card | Nano-SIM |
| Water Resistance | ipx5/ip6x/ipx8 water/dust resistant up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, white color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250 snapdragon 865 5g ( 7 nm+ ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz cortex-a77 & 3x2.42 GHz cortex-a77 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 10 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 12 megapixel| lens aperture1.7 | 26mm ( wide ) | 1.4µm | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 12 megapixel| lens aperture2.7 | 52mm ( telephoto ) | 1.0µm | phase detection autofocus | 2x optical zoom | OIS -- 48 megapixel| lens aperture2.9 | 19mm ( ultrawide ) | 0.8µm -- mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.0 | 26mm ( wide ) | 0.7µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 3730 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 3.1.0 |
| Sensors | fingerprint ( front-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is sharp aquos r5g waterproof?
ipx5/ip6x/ipx8 water/dust resistant up to 1.5meterfor 30 min
Does sharp aquos r5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of sharp aquos r5g?
3730 mAh
How much does sharp aquos r5g cost?
~700 EUR
What chipset powers sharp aquos r5g?
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
How much RAM does sharp aquos r5g have?
256GB GB



