🖥
Display size
5.8 "
IGZO IPS LCD| HDR10
⚡
Chipset
Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm)
Adreno 619L
📷
Primary camera
12 MP
🔋
Battery
4570 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 June 10
World price
210 GBP
251 EUR
252 EUR
260 EUR
252 EUR
2470 NOK
259 EUR
2600 SEK
252 EUR
250 EUR
250 CHF
250 EUR
251 EUR
253 EUR
250 CHF
9400 UAH
16000 RUB
258 EUR
257 EUR
254 EUR
256 EUR
640 BYN
4900 MDL
260 USD
330 CAD
5300 MXN
1100000 COP
34000 ARS
1000 PEN
77267766800000 VEF
232000 CLP
1350 BRL
39000 JMD
31000 HTG
370 AUD
410 NZD
340000 KRW
35000 JPY
60000 PKR
350 SGD
1140 MYR
2800000 UZS
2600 TJS
121000 KZT
1720 CNY
20100 INR
100 BHD
4900 EGP
180 JOD
80 KWD
930 QAR
940 AED
960 SAR
106000 NGN
4300 ZAR
31000 KES
990000 UGX
510000 CDF
1060000 MGA
110000 AOA
16300 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum frame | aluminum back |
|---|---|
| Display type | igzo IPS LCD | HDR10 |
| Display size | 5.8 inches | 84.0 cm2 ( ~79.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 178 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ipx5/ip6x/ipx8 water/dust resistant up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | Yes |
| Colors | gold color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6350 snapdragon 690 5g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.0 GHz kryo 560 gold & 6x1.7 GHz kryo 560 silver ) |
| GPU | adreno 619l |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 12 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | Auto focus -- 8 megapixel| lens aperture2.4 | ( telephoto ) | Auto focus -- 12 megapixel| lens aperture2.4 | 121˚ ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4570 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 27w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 3.1.0 |
| Sensors | fingerprint ( front-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is sharp aquos sense5g waterproof?
ipx5/ip6x/ipx8 water/dust resistant up to 1.5meterfor 30 min
Does sharp aquos sense5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of sharp aquos sense5g?
4570 mAh
How much does sharp aquos sense5g cost?
~250 EUR
What chipset powers sharp aquos sense5g?
Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm)
How much RAM does sharp aquos sense5g have?
128GB GB



