🖥
Display size
5.7 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
3730 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 January 21
World price
200 GBP
233 EUR
234 EUR
238 EUR
236 EUR
2280 NOK
234 EUR
2400 SEK
238 EUR
237 EUR
230 CHF
240 EUR
234 EUR
232 EUR
230 CHF
8600 UAH
14700 RUB
231 EUR
232 EUR
234 EUR
239 EUR
590 BYN
4600 MDL
240 USD
300 CAD
4800 MXN
1010000 COP
31000 ARS
920 PEN
71086345500000 VEF
213000 CLP
1240 BRL
36000 JMD
28000 HTG
340 AUD
380 NZD
310000 KRW
32000 JPY
55000 PKR
330 SGD
1050 MYR
2600000 UZS
2400 TJS
111000 KZT
1580 CNY
18500 INR
90 BHD
4500 EGP
170 JOD
80 KWD
850 QAR
860 AED
880 SAR
98000 NGN
4000 ZAR
28000 KES
910000 UGX
470000 CDF
970000 MGA
101000 AOA
15000 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | plastic body | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 5.7 inches | 81.1 cm2 ( ~77.7% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 162 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM and eSIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ipx5/ip6x/ipx7 water/dust resistant up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | Yes |
| Colors | green color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4350 snapdragon 480 5g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.0 GHz kryo 460 & 6x1.8 GHz kryo 460 ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Operating System | android 11 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| ( wide ) | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 3730 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer |
FAQ
Is sharp aquos wish waterproof?
ipx5/ip6x/ipx7 water/dust resistant up to 1.5meterfor 30 min
Does sharp aquos wish support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of sharp aquos wish?
3730 mAh
How much does sharp aquos wish cost?
~230 EUR
What chipset powers sharp aquos wish?
Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm)
How much RAM does sharp aquos wish have?
64GB GB



