🖥
Display size
6.52 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Mediatek MT6762G Helio G25 (12 nm)
PowerVR GE8320
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 February 16
World price
110 GBP
130 EUR
132 EUR
130 EUR
135 EUR
1290 NOK
139 EUR
1400 SEK
140 EUR
131 EUR
130 CHF
137 EUR
136 EUR
130 EUR
130 CHF
4900 UAH
8300 RUB
130 EUR
133 EUR
138 EUR
134 EUR
340 BYN
2600 MDL
140 USD
170 CAD
2800 MXN
570000 COP
18000 ARS
520 PEN
40179238800000 VEF
121000 CLP
700 BRL
21000 JMD
16000 HTG
190 AUD
210 NZD
180000 KRW
18000 JPY
31000 PKR
190 SGD
590 MYR
1500000 UZS
1400 TJS
63000 KZT
900 CNY
10500 INR
50 BHD
2600 EGP
100 JOD
40 KWD
480 QAR
490 AED
500 SAR
56000 NGN
2300 ZAR
16000 KES
520000 UGX
270000 CDF
550000 MGA
57000 AOA
8500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.52 inches | 102.6 cm2 ( ~82.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | sand color color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6762g helio g25 ( 12 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.0 GHz cortex-a53 & 4x1.5 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | powervr ge8320 |
| Memory v1 | 32gb 3gb RAM |
| Operating System | android 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| ( wide ) -- 2 megapixel| ( macro ) -- 2 megapixel| ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | USB Power Delivery 3.0 |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is sharp aquos v6 waterproof?
No
Does sharp aquos v6 support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of sharp aquos v6?
5000 mAh
How much does sharp aquos v6 cost?
~130 EUR
What chipset powers sharp aquos v6?
Mediatek MT6762G Helio G25 (12 nm)
How much RAM does sharp aquos v6 have?
32GB GB



