🖥
Display size
6.67 "
OLED| 1B colors| 120Hz| Dolby
⚡
Chipset
MediaTek Dimensity 1080 (6 nm)
Mali-G68 MC4
📷
Primary camera
200 MP
🔋
Battery
4300 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 November 01
World price
280 GBP
338 EUR
338 EUR
338 EUR
336 EUR
3260 NOK
338 EUR
3500 SEK
334 EUR
334 EUR
330 CHF
338 EUR
338 EUR
340 EUR
330 CHF
12400 UAH
21100 RUB
340 EUR
330 EUR
340 EUR
340 EUR
850 BYN
6500 MDL
340 USD
430 CAD
6900 MXN
1450000 COP
45000 ARS
1320 PEN
1.019934522E+14 VEF
306000 CLP
1780 BRL
52000 JMD
41000 HTG
490 AUD
540 NZD
440000 KRW
45000 JPY
79000 PKR
470 SGD
1500 MYR
3700000 UZS
3500 TJS
160000 KZT
2270 CNY
26600 INR
130 BHD
6400 EGP
240 JOD
110 KWD
1220 QAR
1240 AED
1260 SAR
140000 NGN
5700 ZAR
40000 KES
1300000 UGX
680000 CDF
1390000 MGA
145000 AOA
21400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | glass back | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | OLED | 1b colors | 120hz | dolby vision | hdr10+ | 500 Luminance units ( typ ) | 900 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~86.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 207.5 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 1080 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.6 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g68 mc4 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 12 | miui 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 200 megapixel| lens aperture1.7 | 24mm ( wide ) | 1/1.4" | 0.56µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture1.9 | 119˚ ( ultrawide ) | 1/4" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4300 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 210w wired | pd3.0 | 66% in 5 min | 100% in 9 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi note 12 explorer waterproof?
No
Does xiaomi redmi note 12 explorer support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi note 12 explorer?
4300 mAh
How much does xiaomi redmi note 12 explorer cost?
~330 EUR
What chipset powers xiaomi redmi note 12 explorer?
MediaTek Dimensity 1080 (6 nm)
How much RAM does xiaomi redmi note 12 explorer have?
256GB GB



