🖥
Display size
6.6 "
IPS LCD| 90Hz| 400 nits (typ)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 700 (7 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 November 11
World price
150 GBP
189 EUR
189 EUR
185 EUR
185 EUR
1750 NOK
186 EUR
1900 SEK
182 EUR
186 EUR
180 CHF
182 EUR
186 EUR
185 EUR
180 CHF
6700 UAH
11300 RUB
185 EUR
183 EUR
185 EUR
187 EUR
460 BYN
3500 MDL
180 USD
240 CAD
3700 MXN
780000 COP
24000 ARS
710 PEN
54705578900000 VEF
164000 CLP
950 BRL
28000 JMD
22000 HTG
260 AUD
290 NZD
240000 KRW
25000 JPY
43000 PKR
250 SGD
810 MYR
2000000 UZS
1900 TJS
86000 KZT
1220 CNY
14300 INR
70 BHD
3500 EGP
130 JOD
60 KWD
660 QAR
660 AED
680 SAR
75000 NGN
3100 ZAR
22000 KES
700000 UGX
360000 CDF
750000 MGA
78000 AOA
11500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 90hz | 400 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.6 inches | 104.9 cm2 ( ~85.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 191 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, gold |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 700 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 12 | realme ui 3.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | phase detection autofocus -- unspecified megapixel| lens aperture2.8 | 46mm ( telephoto ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | 27mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | 50% in 30 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is realme 10 5g waterproof?
No
Does realme 10 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme 10 5g?
5000 mAh
How much does realme 10 5g cost?
~177 EUR
What chipset powers realme 10 5g?
Mediatek Dimensity 700 (7 nm)
How much RAM does realme 10 5g have?
256GB GB



