🖥
Display size
6.7 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| HDR1
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 8100 Max (5 nm)
Mali-G610 MC6
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 December 02
World price
400 GBP
475 EUR
474 EUR
470 EUR
477 EUR
4650 NOK
470 EUR
4900 SEK
477 EUR
472 EUR
460 CHF
480 EUR
476 EUR
470 EUR
460 CHF
17600 UAH
30000 RUB
478 EUR
475 EUR
478 EUR
474 EUR
1210 BYN
9300 MDL
480 USD
620 CAD
9800 MXN
2060000 COP
64000 ARS
1870 PEN
1.452634016E+14 VEF
436000 CLP
2530 BRL
73000 JMD
58000 HTG
690 AUD
770 NZD
630000 KRW
64000 JPY
112000 PKR
660 SGD
2130 MYR
5300000 UZS
4900 TJS
227000 KZT
3230 CNY
37800 INR
180 BHD
9200 EGP
340 JOD
150 KWD
1740 QAR
1760 AED
1800 SAR
199000 NGN
8100 ZAR
57000 KES
1860000 UGX
960000 CDF
1980000 MGA
207000 AOA
30500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | 500 Luminance units ( typ ) | 800 Luminance units ( hbmillion) | 950 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.7 inches | 108.0 cm2 ( ~89.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | asahi glass agc dt-star2 |
| Weight in gram | 174 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, gold, pink color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 8100 max ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.85 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g610 mc6 |
| Memory v1 | 256gb 16gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 16gb RAM |
| Operating System | android 13 | coloros 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 24mm ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 112˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | 22mm ( wide ) | 1/2.74" | 0.8µm | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 67w wired | pd | 1-35% in 10 min | 1-100% in 44 min ( advertised ) | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes | ese | hce | nfc-sim |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is oppo reno9 pro waterproof?
No
Does oppo reno9 pro support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo reno9 pro?
4500 mAh
How much does oppo reno9 pro cost?
~470 EUR
What chipset powers oppo reno9 pro?
Mediatek Dimensity 8100 Max (5 nm)
How much RAM does oppo reno9 pro have?
512GB GB



