🖥
Display size
6.7 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| 500
⚡
Chipset
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
4800 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 February 10
World price
330 GBP
400 EUR
392 EUR
392 EUR
396 EUR
3860 NOK
398 EUR
4100 SEK
395 EUR
397 EUR
380 CHF
391 EUR
393 EUR
394 EUR
380 CHF
14600 UAH
24900 RUB
393 EUR
392 EUR
395 EUR
391 EUR
1000 BYN
7700 MDL
400 USD
510 CAD
8200 MXN
1710000 COP
53000 ARS
1550 PEN
1.205377162E+14 VEF
362000 CLP
2100 BRL
61000 JMD
48000 HTG
580 AUD
640 NZD
520000 KRW
54000 JPY
93000 PKR
550 SGD
1770 MYR
4400000 UZS
4100 TJS
188000 KZT
2680 CNY
31400 INR
150 BHD
7600 EGP
280 JOD
130 KWD
1450 QAR
1460 AED
1490 SAR
166000 NGN
6700 ZAR
48000 KES
1540000 UGX
800000 CDF
1650000 MGA
171000 AOA
25300 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | 500 Luminance units ( typ ) | 800 Luminance units ( hbmillion) | 950 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.7 inches | 108.0 cm2 ( ~89.6% screen to body ratio ) |
| Display Protection | asahi glass agc dt-star2 |
| Weight in gram | 171 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, sunrise color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6375 snapdragon 695 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 660 gold & 6x1.7 GHz kryo 660 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 13 | upgradable to android 14 | coloros 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.7 | 24mm ( wide ) | 1/1.67" | 0.64µm | Auto focus -- 2 megapixel| lens aperture3.3 | 34mm ( microscope ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | 22mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4800 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 67w wired | pd | 100% in 44 min ( advertised ) | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes | hce | nfc-sim |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo reno8 t 5g waterproof?
No
Does oppo reno8 t 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo reno8 t 5g?
4800 mAh
How much does oppo reno8 t 5g cost?
~390 EUR
What chipset powers oppo reno8 t 5g?
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
How much RAM does oppo reno8 t 5g have?
256GB GB



