🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| Dolb
⚡
Chipset
Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
Adreno 642L
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 February 07
World price
180 GBP
229 EUR
230 EUR
223 EUR
227 EUR
2140 NOK
222 EUR
2300 SEK
221 EUR
222 EUR
210 CHF
222 EUR
225 EUR
221 EUR
210 CHF
8100 UAH
13800 RUB
224 EUR
223 EUR
220 EUR
222 EUR
560 BYN
4300 MDL
220 USD
290 CAD
4500 MXN
950000 COP
30000 ARS
860 PEN
66759350500000 VEF
201000 CLP
1160 BRL
34000 JMD
27000 HTG
320 AUD
350 NZD
290000 KRW
30000 JPY
52000 PKR
310 SGD
980 MYR
2500000 UZS
2300 TJS
105000 KZT
1490 CNY
17400 INR
90 BHD
4200 EGP
160 JOD
70 KWD
800 QAR
810 AED
830 SAR
92000 NGN
3700 ZAR
27000 KES
860000 UGX
440000 CDF
910000 MGA
95000 AOA
14100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | dolby vision | hdr10+ | 500 Luminance units ( typ ) | 900 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~86.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 181 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, blue color gradations, yellow color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7325 snapdragon 778g 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.4 GHz cortex-a78 & 3x2.2 GHz cortex-a78 & 4x1.9 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 642l |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 12 | miui 14 for poco |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.9 | ( wide ) | 1/1.52" | 0.7µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) | 1/3.06" 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 67w wired | pd3.0 | qc4 | 100% in 45 min ( advertised ) | 5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.2 ( intl ) | 5.1.0 ( india ) | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi poco x5 pro waterproof?
No
Does xiaomi poco x5 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi poco x5 pro?
5000 mAh
How much does xiaomi poco x5 pro cost?
~216 EUR
What chipset powers xiaomi poco x5 pro?
Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
How much RAM does xiaomi poco x5 pro have?
256GB GB



