🖥
Display size
6.6 "
PLS LCD| 90Hz
⚡
Chipset
Exynos 1330 (5 nm)
Mali-G68 MP2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 March 08
World price
170 GBP
209 EUR
200 EUR
203 EUR
203 EUR
1980 NOK
210 EUR
2100 SEK
204 EUR
209 EUR
200 CHF
200 EUR
204 EUR
210 EUR
200 CHF
7500 UAH
12800 RUB
207 EUR
200 EUR
207 EUR
204 EUR
520 BYN
4000 MDL
210 USD
270 CAD
4200 MXN
880000 COP
27000 ARS
800 PEN
61814213500000 VEF
186000 CLP
1080 BRL
32000 JMD
25000 HTG
300 AUD
330 NZD
270000 KRW
28000 JPY
48000 PKR
280 SGD
910 MYR
2300000 UZS
2100 TJS
97000 KZT
1380 CNY
16100 INR
80 BHD
3900 EGP
150 JOD
70 KWD
740 QAR
750 AED
770 SAR
85000 NGN
3500 ZAR
25000 KES
790000 UGX
410000 CDF
850000 MGA
88000 AOA
13000 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | pls LCD | 90hz |
| Display size | 6.6 inches | 104.9 cm2 ( ~81.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 206 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, blue color gradations, silver |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | exynos 1330 ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g68 mp2 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 13 | one ui core 5.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired - international | 25w wired - india |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is samsung galaxy m14 waterproof?
No
Does samsung galaxy m14 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy m14?
6000 mAh
How much does samsung galaxy m14 cost?
~200 EUR
What chipset powers samsung galaxy m14?
Exynos 1330 (5 nm)
How much RAM does samsung galaxy m14 have?
128GB GB



