🖥
Display size
6.38 "
AMOLED| 90Hz| 1300 nits (peak)
⚡
Chipset
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 April 18
World price
180 GBP
218 EUR
211 EUR
219 EUR
220 EUR
2080 NOK
220 EUR
2200 SEK
217 EUR
219 EUR
210 CHF
211 EUR
212 EUR
212 EUR
210 CHF
7900 UAH
13400 RUB
216 EUR
214 EUR
215 EUR
212 EUR
540 BYN
4200 MDL
220 USD
280 CAD
4400 MXN
920000 COP
29000 ARS
840 PEN
64904924100000 VEF
195000 CLP
1130 BRL
33000 JMD
26000 HTG
310 AUD
340 NZD
280000 KRW
29000 JPY
50000 PKR
300 SGD
950 MYR
2400000 UZS
2200 TJS
102000 KZT
1450 CNY
16900 INR
80 BHD
4100 EGP
160 JOD
70 KWD
780 QAR
790 AED
810 SAR
89000 NGN
3600 ZAR
26000 KES
830000 UGX
430000 CDF
890000 MGA
93000 AOA
13700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 90hz | 1300 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.38 inches | 98.3 cm2 ( ~84.1% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 172 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | nitro blaze, velocity wave |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6375 snapdragon 695 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 660 gold & 6x1.7 GHz kryo 660 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 13 | funtouch 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 0.7µm | phase detection autofocus | OIS -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 44w wired | 50% in 25 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo t2 (india) waterproof?
No
Does vivo t2 (india) support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo t2 (india)?
4500 mAh
How much does vivo t2 (india) cost?
~210 EUR
What chipset powers vivo t2 (india)?
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
How much RAM does vivo t2 (india) have?
128GB GB



