🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 68B colors| 144Hz| Dol
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
Immortalis-G715 MC11
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 September 26
World price
480 GBP
571 EUR
575 EUR
578 EUR
571 EUR
5610 NOK
580 EUR
5900 SEK
570 EUR
576 EUR
560 CHF
575 EUR
575 EUR
570 EUR
560 CHF
21200 UAH
36200 RUB
575 EUR
578 EUR
577 EUR
578 EUR
1460 BYN
11200 MDL
580 USD
750 CAD
11900 MXN
2490000 COP
77000 ARS
2260 PEN
1.755523662E+14 VEF
526000 CLP
3050 BRL
89000 JMD
69000 HTG
840 AUD
920 NZD
760000 KRW
78000 JPY
135000 PKR
800 SGD
2580 MYR
6400000 UZS
6000 TJS
274000 KZT
3900 CNY
45700 INR
220 BHD
11100 EGP
410 JOD
180 KWD
2100 QAR
2120 AED
2170 SAR
241000 NGN
9700 ZAR
69000 KES
2240000 UGX
1160000 CDF
2400000 MGA
249000 AOA
36900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back or silicone polymer back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 68b colors | 144hz | dolby vision | hdr10+ | 1200 Luminance units ( hbmillion) | 2600 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~87.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 200 g |
| SIM card | Nano-SIM and eSIM or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | blue color gradations, green color gradations, black |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 9200+ ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.35 GHz cortex-x3 & 3x3.0 GHz cortex-a715 & 4x2.0 GHz cortex-a510 ) |
| GPU | immortalis-g715 mc11 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 13 | up to 4 major android upgrades | hyperos |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 24mm ( wide ) | 1/1.28" | 1.22µm | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture1.9 | 50mm ( telephoto ) | 1/2.88" | 0.61µm | phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 12 megapixel| lens aperture2.2 | 15mm ( ultrawide ) | 1/3.06" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 120w wired | pd3.0 | qc4 | 100% in 19 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is xiaomi 13t pro waterproof?
ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min
Does xiaomi 13t pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi 13t pro?
5000 mAh
How much does xiaomi 13t pro cost?
~568 EUR
What chipset powers xiaomi 13t pro?
Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
How much RAM does xiaomi 13t pro have?
512GB GB



