🖥
Display size
6.4 "
IGZO OLED| 1B colors| 1300 nit
⚡
Chipset
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
50.3 MP
🔋
Battery
5050 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 September
World price
360 GBP
422 EUR
423 EUR
425 EUR
421 EUR
4150 NOK
421 EUR
4400 SEK
427 EUR
420 EUR
410 CHF
430 EUR
427 EUR
430 EUR
410 CHF
15700 UAH
26800 RUB
426 EUR
430 EUR
421 EUR
423 EUR
1080 BYN
8300 MDL
430 USD
550 CAD
8800 MXN
1840000 COP
57000 ARS
1670 PEN
1.298098482E+14 VEF
389000 CLP
2260 BRL
66000 JMD
51000 HTG
620 AUD
680 NZD
560000 KRW
58000 JPY
100000 PKR
590 SGD
1910 MYR
4700000 UZS
4400 TJS
203000 KZT
2890 CNY
33800 INR
160 BHD
8200 EGP
310 JOD
130 KWD
1560 QAR
1570 AED
1610 SAR
178000 NGN
7200 ZAR
51000 KES
1660000 UGX
860000 CDF
1770000 MGA
185000 AOA
27300 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | igzo OLED | 1b colors | 1300 Luminance units ( the peak ) | 120hz |
|---|---|
| Display size | 6.4 inches | 100.5 cm2 ( ~82.7% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 172 g |
| SIM card | Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | Yes |
| Colors | silver color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6375 snapdragon 695 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 660 gold & 6x1.7 GHz kryo 660 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 12 | upgradable to android 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50.3 megapixel| lens aperture1.9 | 23mm ( wide ) | 1/1.55" | Dual Pixel phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.4 | 15mm ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5050 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) ; unspecified sensors |
FAQ
Is sharp aquos sense7 plus waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does sharp aquos sense7 plus support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of sharp aquos sense7 plus?
5050 mAh
How much does sharp aquos sense7 plus cost?
~420 EUR
What chipset powers sharp aquos sense7 plus?
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
How much RAM does sharp aquos sense7 plus have?
128GB GB



