🖥
Display size
6.8 "
IPS LCD| 90Hz| 850 nits (peak)
⚡
Chipset
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
Adreno 610
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
5330 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 December 01
World price
110 GBP
136 EUR
131 EUR
137 EUR
134 EUR
1280 NOK
132 EUR
1400 SEK
132 EUR
134 EUR
130 CHF
135 EUR
138 EUR
130 EUR
130 CHF
4900 UAH
8300 RUB
134 EUR
138 EUR
131 EUR
136 EUR
330 BYN
2600 MDL
140 USD
170 CAD
2700 MXN
570000 COP
18000 ARS
520 PEN
39870167700000 VEF
120000 CLP
700 BRL
21000 JMD
16000 HTG
190 AUD
210 NZD
180000 KRW
18000 JPY
31000 PKR
180 SGD
590 MYR
1500000 UZS
1400 TJS
63000 KZT
890 CNY
10400 INR
50 BHD
2500 EGP
100 JOD
40 KWD
480 QAR
490 AED
500 SAR
55000 NGN
2200 ZAR
16000 KES
510000 UGX
270000 CDF
550000 MGA
57000 AOA
8400 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 90hz | 850 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.8 inches | 111.3 cm2 ( ~87.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 199 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | silver color gradations, green color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6225 snapdragon 680 4g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.4 GHz kryo 265 gold & 4x1.9 GHz kryo 265 silver ) |
| GPU | adreno 610 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 6gb RAM | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 13 | upgradable to android 14 | magicos 8 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.8 | 24mm ( wide ) | 1/1.67" | 0.64µm | phase detection autofocus -- 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5330 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 35w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | Yes ( clk-lx1 only ) |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer |
FAQ
Is honor x7b waterproof?
No
Does honor x7b support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of honor x7b?
5330 mAh
How much does honor x7b cost?
~129 EUR
What chipset powers honor x7b?
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
How much RAM does honor x7b have?
256GB GB



