🖥
Display size
6.78 "
IPS LCD| 120Hz
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6020 (7 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 October 03
World price
120 GBP
146 EUR
143 EUR
143 EUR
145 EUR
1390 NOK
146 EUR
1500 SEK
143 EUR
143 EUR
140 CHF
150 EUR
142 EUR
148 EUR
140 CHF
5300 UAH
9000 RUB
143 EUR
149 EUR
144 EUR
143 EUR
360 BYN
2800 MDL
150 USD
190 CAD
3000 MXN
620000 COP
19000 ARS
560 PEN
43269949400000 VEF
130000 CLP
760 BRL
22000 JMD
17000 HTG
210 AUD
230 NZD
190000 KRW
20000 JPY
34000 PKR
200 SGD
640 MYR
1600000 UZS
1500 TJS
68000 KZT
960 CNY
11300 INR
60 BHD
2800 EGP
100 JOD
50 KWD
520 QAR
530 AED
540 SAR
60000 NGN
2400 ZAR
17000 KES
560000 UGX
290000 CDF
590000 MGA
62000 AOA
9100 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz |
|---|---|
| Display size | 6.78 inches | 109.2 cm2 ( ~84.4% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 203 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | starry night, pearl color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6020 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| ( wide ) | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | 50% in 29 min |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is lava blaze pro 5g waterproof?
No
Does lava blaze pro 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of lava blaze pro 5g?
5000 mAh
How much does lava blaze pro 5g cost?
~140 EUR
What chipset powers lava blaze pro 5g?
Mediatek Dimensity 6020 (7 nm)
How much RAM does lava blaze pro 5g have?
128GB GB



