🖥
Display size
6.7 "
OLED| 1B colors| 120Hz| HDR10+
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 8200 (4 nm)
Mali-G610 MC6
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4800 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 November 25
World price
270 GBP
321 EUR
324 EUR
321 EUR
322 EUR
3160 NOK
325 EUR
3400 SEK
322 EUR
327 EUR
320 CHF
330 EUR
324 EUR
330 EUR
320 CHF
12000 UAH
20400 RUB
327 EUR
322 EUR
329 EUR
327 EUR
820 BYN
6300 MDL
330 USD
420 CAD
6700 MXN
1410000 COP
44000 ARS
1280 PEN
98902741500000 VEF
297000 CLP
1720 BRL
50000 JMD
39000 HTG
470 AUD
520 NZD
430000 KRW
44000 JPY
76000 PKR
450 SGD
1450 MYR
3600000 UZS
3400 TJS
155000 KZT
2200 CNY
25800 INR
130 BHD
6300 EGP
230 JOD
100 KWD
1190 QAR
1200 AED
1230 SAR
136000 NGN
5500 ZAR
39000 KES
1270000 UGX
660000 CDF
1350000 MGA
141000 AOA
20800 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | OLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | 800 Luminance units ( hbmillion) | 950 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.7 inches | 108.0 cm2 ( ~89.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 184 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, green, silver |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 8200 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.1 GHz cortex-a78 & 3x3.0 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g610 mc6 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | coloros 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.95" | phase detection autofocus | OIS -- 32 megapixel| lens aperture2.0 | 47mm ( telephoto ) | 1/2.74" | 0.8µm | phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 16mm | 112˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | 22mm ( wide ) | 1/2.74" | 0.8µm | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4800 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 67w wired | pd | qc3 | 50% in 19 min ( advertised ) | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes | ese | hce | nfc-sim | eid |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo reno11 (china) waterproof?
No
Does oppo reno11 (china) support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo reno11 (china)?
4800 mAh
How much does oppo reno11 (china) cost?
~320 EUR
What chipset powers oppo reno11 (china)?
Mediatek Dimensity 8200 (4 nm)
How much RAM does oppo reno11 (china) have?
512GB GB



