🖥
Display size
6.78 "
IPS LCD| 120Hz
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6080 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 December 28
World price
110 GBP
133 EUR
133 EUR
137 EUR
134 EUR
1290 NOK
136 EUR
1400 SEK
134 EUR
134 EUR
130 CHF
137 EUR
139 EUR
135 EUR
130 CHF
4900 UAH
8300 RUB
140 EUR
133 EUR
139 EUR
132 EUR
340 BYN
2600 MDL
140 USD
170 CAD
2800 MXN
570000 COP
18000 ARS
520 PEN
40179238800000 VEF
121000 CLP
700 BRL
21000 JMD
16000 HTG
190 AUD
210 NZD
180000 KRW
18000 JPY
31000 PKR
190 SGD
590 MYR
1500000 UZS
1400 TJS
63000 KZT
900 CNY
10500 INR
50 BHD
2600 EGP
100 JOD
40 KWD
480 QAR
490 AED
500 SAR
56000 NGN
2300 ZAR
16000 KES
520000 UGX
270000 CDF
550000 MGA
57000 AOA
8500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz |
|---|---|
| Display size | 6.78 inches | 109.2 cm2 ( ~84.4% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 214 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, green |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6080 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| ( wide ) | phase detection autofocus -- 8 megapixel| ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is lava storm waterproof?
No
Does lava storm support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of lava storm?
5000 mAh
How much does lava storm cost?
~130 EUR
What chipset powers lava storm?
Mediatek Dimensity 6080 (6 nm)
How much RAM does lava storm have?
128GB GB



