🖥
Display size
6.6 "
PLS LCD| 600 nits (HBM)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4050 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 January 23
World price
300 GBP
353 EUR
357 EUR
360 EUR
351 EUR
3450 NOK
356 EUR
3700 SEK
359 EUR
352 EUR
340 CHF
350 EUR
359 EUR
355 EUR
340 CHF
13100 UAH
22300 RUB
351 EUR
352 EUR
359 EUR
356 EUR
900 BYN
6900 MDL
360 USD
460 CAD
7300 MXN
1530000 COP
47000 ARS
1390 PEN
1.078658025E+14 VEF
324000 CLP
1880 BRL
55000 JMD
43000 HTG
520 AUD
570 NZD
470000 KRW
48000 JPY
83000 PKR
490 SGD
1580 MYR
3900000 UZS
3700 TJS
169000 KZT
2400 CNY
28100 INR
140 BHD
6800 EGP
260 JOD
110 KWD
1290 QAR
1310 AED
1340 SAR
148000 NGN
6000 ZAR
43000 KES
1380000 UGX
710000 CDF
1470000 MGA
153000 AOA
22700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | pls LCD | 600 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.6 inches | 104.9 cm2 ( ~77.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus+ |
| Weight in gram | 240 g |
| SIM card | Nano-SIM | eSIM or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 35 min |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6100+ ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 14 | one ui 6 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4050 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | charging connector pins |
| Sensors | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is samsung galaxy xcover7 waterproof?
ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 35 min
Does samsung galaxy xcover7 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy xcover7?
4050 mAh
How much does samsung galaxy xcover7 cost?
~349 EUR
What chipset powers samsung galaxy xcover7?
Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
How much RAM does samsung galaxy xcover7 have?
128GB GB



