🖥
Display size
6.7 "
Dynamic LTPO AMOLED 2X| 120Hz|
⚡
Chipset
Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) - USA/Canada/China
Adreno 750 (1 GHz) - USA/Canada/China
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4900 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 January 24
World price
630 GBP
765 EUR
766 EUR
770 EUR
761 EUR
7420 NOK
761 EUR
7800 SEK
763 EUR
761 EUR
740 CHF
768 EUR
766 EUR
764 EUR
740 CHF
28100 UAH
47900 RUB
761 EUR
764 EUR
768 EUR
767 EUR
1930 BYN
14800 MDL
770 USD
980 CAD
15700 MXN
3300000 COP
102000 ARS
2990 PEN
2.321123714E+14 VEF
696000 CLP
4030 BRL
117000 JMD
92000 HTG
1100 AUD
1220 NZD
1000000 KRW
103000 JPY
179000 PKR
1060 SGD
3400 MYR
8400000 UZS
7900 TJS
362000 KZT
5160 CNY
60400 INR
290 BHD
14600 EGP
540 JOD
240 KWD
2780 QAR
2810 AED
2870 SAR
318000 NGN
12800 ZAR
91000 KES
2960000 UGX
1530000 CDF
3170000 MGA
330000 AOA
48700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus 2 ) | glass back ( gorilla glass victus 2 ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | Dynamic LTPO AMOLED 2x | 120hz | hdr10+ | 2600 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.7 inches | 110.2 cm2 ( ~91.6% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus 2 |
| Weight in gram | 196 g |
| SIM card | Nano-SIM and esim/ dual eSIM or dual SIM ( 2 nano-sims and eSIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, grey color gradations, violet color color gradations, yellow color gradations, green color gradations, sand color color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8650-ac snapdragon 8 generation 3 ( 4 nm ) - usa/canada/china |
|---|---|
| CPU | 8-core ( 1x3.39ghz cortex-x4 & 3x3.1ghz cortex-a720 & 2x2.9ghz cortex-a720 & 2x2.2ghz cortex-a520 ) |
| GPU | adreno 750 ( 1 GHz ) - usa/canada/china |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | up to 7 major android upgrades | one ui 6.1.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 24mm ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 10 megapixel| lens aperture2.4 | 67mm ( telephoto ) | 1/3.94" | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS | 3x optical zoom -- 12 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm | 120˚ ( ultrawide ) | 1/2.55" 1.4µm | super steady Video mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 12 megapixel| lens aperture2.2 | 26mm ( wide ) | Dual Pixel phase detection autofocus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4900 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | pd3.0 | 65% in 30 min ( advertised ) | 15w wireless ( qi/pma ) | 4.5w reverse wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 3.2 | displayport 1.0.2 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is samsung galaxy s24+ waterproof?
ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min
Does samsung galaxy s24+ support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy s24+?
4900 mAh
How much does samsung galaxy s24+ cost?
~751 EUR
What chipset powers samsung galaxy s24+?
Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) - USA/Canada/China
How much RAM does samsung galaxy s24+ have?
512GB GB



