🖥
Display size
6.72 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6020 (7 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 January 31
World price
410 GBP
490 EUR
498 EUR
498 EUR
496 EUR
4840 NOK
491 EUR
5100 SEK
494 EUR
494 EUR
480 CHF
493 EUR
490 EUR
490 EUR
480 CHF
18300 UAH
31300 RUB
492 EUR
491 EUR
494 EUR
497 EUR
1260 BYN
9600 MDL
500 USD
640 CAD
10300 MXN
2150000 COP
66000 ARS
1950 PEN
1.514448229E+14 VEF
454000 CLP
2630 BRL
77000 JMD
60000 HTG
720 AUD
800 NZD
660000 KRW
67000 JPY
117000 PKR
690 SGD
2220 MYR
5500000 UZS
5100 TJS
237000 KZT
3370 CNY
39400 INR
190 BHD
9500 EGP
360 JOD
160 KWD
1820 QAR
1830 AED
1880 SAR
208000 NGN
8400 ZAR
60000 KES
1940000 UGX
1000000 CDF
2070000 MGA
215000 AOA
31800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.72 inches | 109.0 cm2 ( ~86.6% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 193 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, cyan |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6020 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Operating System | android 13 | oxygenos 13.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | 51% in 30 min |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oneplus nord n30 se waterproof?
No
Does oneplus nord n30 se support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oneplus nord n30 se?
5000 mAh
How much does oneplus nord n30 se cost?
~490 EUR
What chipset powers oneplus nord n30 se?
Mediatek Dimensity 6020 (7 nm)
How much RAM does oneplus nord n30 se have?
128GB GB



