🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 120Hz| HDR10+| 600 nit
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
Mali-G68 MC4
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 March 19
World price
190 GBP
227 EUR
222 EUR
222 EUR
225 EUR
2180 NOK
220 EUR
2300 SEK
226 EUR
222 EUR
220 CHF
221 EUR
224 EUR
221 EUR
220 CHF
8300 UAH
14100 RUB
229 EUR
227 EUR
227 EUR
224 EUR
570 BYN
4400 MDL
230 USD
290 CAD
4600 MXN
970000 COP
30000 ARS
880 PEN
67995634800000 VEF
204000 CLP
1180 BRL
35000 JMD
27000 HTG
330 AUD
360 NZD
300000 KRW
30000 JPY
53000 PKR
310 SGD
1000 MYR
2500000 UZS
2300 TJS
107000 KZT
1510 CNY
17700 INR
90 BHD
4300 EGP
160 JOD
70 KWD
820 QAR
820 AED
840 SAR
94000 NGN
3800 ZAR
27000 KES
870000 UGX
450000 CDF
930000 MGA
97000 AOA
14300 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 120hz | hdr10+ | 600 Luminance units ( typ ) | 2000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~87.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 195 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | green, gold |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7050 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.6 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g68 mc4 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | realme ui 5.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 24mm ( wide ) | 1/1.56" | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 16mm | 112˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | 24mm ( wide ) | 1/3.0" mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 67w wired | 50% in 19 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is realme narzo 70 pro waterproof?
No
Does realme narzo 70 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme narzo 70 pro?
5000 mAh
How much does realme narzo 70 pro cost?
~220 EUR
What chipset powers realme narzo 70 pro?
Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
How much RAM does realme narzo 70 pro have?
256GB GB



