🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| 1800
⚡
Chipset
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
Adreno 613
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 February 26
World price
240 GBP
284 EUR
288 EUR
282 EUR
282 EUR
2770 NOK
284 EUR
3000 SEK
281 EUR
281 EUR
280 CHF
287 EUR
287 EUR
288 EUR
280 CHF
10500 UAH
17900 RUB
288 EUR
283 EUR
286 EUR
285 EUR
720 BYN
5500 MDL
290 USD
370 CAD
5900 MXN
1230000 COP
38000 ARS
1120 PEN
86539898800000 VEF
260000 CLP
1510 BRL
44000 JMD
34000 HTG
410 AUD
460 NZD
380000 KRW
39000 JPY
67000 PKR
400 SGD
1270 MYR
3200000 UZS
3000 TJS
135000 KZT
1930 CNY
22600 INR
110 BHD
5500 EGP
210 JOD
90 KWD
1040 QAR
1050 AED
1070 SAR
119000 NGN
4800 ZAR
34000 KES
1110000 UGX
570000 CDF
1180000 MGA
123000 AOA
18200 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic or silicone polymer ( eco leather ) back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | 1800 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~88.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 185.5 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | purple color gradations, orange color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4450 snapdragon 4 generation 2 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a78 & 6x1.95 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 613 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | funtouch 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 106° ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | 80% in 30 min ( advertised ) | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo v30 lite (me) waterproof?
No
Does vivo v30 lite (me) support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo v30 lite (me)?
5000 mAh
How much does vivo v30 lite (me) cost?
~280 EUR
What chipset powers vivo v30 lite (me)?
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
How much RAM does vivo v30 lite (me) have?
256GB GB



