🖥
Display size
6.1 "
IGZO OLED| 1B colors| 90Hz| 13
⚡
Chipset
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
Adreno 710
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 January
World price
260 GBP
310 EUR
312 EUR
313 EUR
319 EUR
3070 NOK
317 EUR
3300 SEK
313 EUR
314 EUR
310 CHF
317 EUR
317 EUR
313 EUR
310 CHF
11600 UAH
19800 RUB
312 EUR
312 EUR
317 EUR
314 EUR
800 BYN
6100 MDL
320 USD
410 CAD
6500 MXN
1360000 COP
42000 ARS
1240 PEN
95812030800000 VEF
288000 CLP
1670 BRL
49000 JMD
38000 HTG
460 AUD
510 NZD
420000 KRW
43000 JPY
74000 PKR
440 SGD
1410 MYR
3500000 UZS
3300 TJS
150000 KZT
2130 CNY
25000 INR
120 BHD
6100 EGP
230 JOD
100 KWD
1150 QAR
1160 AED
1190 SAR
132000 NGN
5300 ZAR
38000 KES
1230000 UGX
640000 CDF
1310000 MGA
136000 AOA
20100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum frame | aluminum back |
|---|---|
| Display type | igzo OLED | 1b colors | 90hz | 1300 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.1 inches | 91.3 cm2 ( ~84.1% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 159 g |
| SIM card | Nano-SIM + |
| Water Resistance | water-resistant ipx5/8 & dust-resistant ip6x |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, green, copper |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6450 snapdragon 6 generation 1 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.2 GHz cortex-a78 & 4x1.8 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 710 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 13 | upgradable to android 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 23mm ( wide ) | 1/1.55" | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.4 | 15mm | 120˚ ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | 26mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is sharp aquos sense8 waterproof?
water-resistant ipx5/8 & dust-resistant ip6x
Does sharp aquos sense8 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of sharp aquos sense8?
5000 mAh
How much does sharp aquos sense8 cost?
~310 EUR
What chipset powers sharp aquos sense8?
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
How much RAM does sharp aquos sense8 have?
256GB GB



