🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 120Hz| 600 nits (HBM)|
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
Mali-G68 MC4
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 April 15
World price
170 GBP
201 EUR
206 EUR
203 EUR
200 EUR
1920 NOK
205 EUR
2100 SEK
207 EUR
209 EUR
190 CHF
203 EUR
206 EUR
207 EUR
190 CHF
7300 UAH
12400 RUB
204 EUR
210 EUR
210 EUR
206 EUR
500 BYN
3800 MDL
200 USD
260 CAD
4100 MXN
850000 COP
27000 ARS
780 PEN
59959787100000 VEF
180000 CLP
1050 BRL
31000 JMD
24000 HTG
290 AUD
320 NZD
260000 KRW
27000 JPY
47000 PKR
280 SGD
880 MYR
2200000 UZS
2100 TJS
94000 KZT
1340 CNY
15600 INR
80 BHD
3800 EGP
140 JOD
60 KWD
720 QAR
730 AED
740 SAR
83000 NGN
3400 ZAR
24000 KES
770000 UGX
400000 CDF
820000 MGA
86000 AOA
12600 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 120hz | 600 Luminance units ( hbmillion) | 1200 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~87.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 188 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | red color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7050 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.6 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g68 mc4 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | realme ui 5.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 27mm ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | 24mm ( wide ) | 1/3.0" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | 50% in 27 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is realme p1 waterproof?
No
Does realme p1 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme p1?
5000 mAh
How much does realme p1 cost?
~194 EUR
What chipset powers realme p1?
Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
How much RAM does realme p1 have?
256GB GB



