🖥
Display size
6.72 "
IPS LCD| 120Hz| 1000 nits (pea
⚡
Chipset
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
Adreno 613
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 April 27
World price
150 GBP
180 EUR
182 EUR
186 EUR
184 EUR
1780 NOK
180 EUR
1900 SEK
188 EUR
182 EUR
180 CHF
188 EUR
187 EUR
183 EUR
180 CHF
6800 UAH
11500 RUB
182 EUR
181 EUR
187 EUR
183 EUR
470 BYN
3600 MDL
190 USD
240 CAD
3800 MXN
790000 COP
25000 ARS
720 PEN
55632792100000 VEF
167000 CLP
970 BRL
28000 JMD
22000 HTG
270 AUD
300 NZD
240000 KRW
25000 JPY
43000 PKR
260 SGD
820 MYR
2100000 UZS
1900 TJS
87000 KZT
1240 CNY
14500 INR
70 BHD
3500 EGP
130 JOD
60 KWD
670 QAR
680 AED
690 SAR
77000 NGN
3100 ZAR
22000 KES
710000 UGX
370000 CDF
760000 MGA
79000 AOA
11700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | 1000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.72 inches | 108.8 cm2 ( ~86.4% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 199 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip64 dust/water resistant |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, blue, white |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4450 snapdragon 4 generation 2 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a78 & 6x1.95 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 613 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | originos 4 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.1 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 44w wired | 50% in 36 min ( advertised ) | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 4.2 | a2dp | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is vivo y200i waterproof?
ip64 dust/water resistant
Does vivo y200i support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo y200i?
6000 mAh
How much does vivo y200i cost?
~180 EUR
What chipset powers vivo y200i?
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
How much RAM does vivo y200i have?
512GB GB



