🖥
Display size
13.0 "
Liquid Retina IPS LCD| 600 nit
⚡
Chipset
Apple M2
Apple GPU (9-core graphics)
📷
Primary camera
12 MP
🔋
Battery
9705 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 May 15
World price
800 GBP
954 EUR
955 EUR
955 EUR
950 EUR
9390 NOK
952 EUR
9900 SEK
950 EUR
957 EUR
930 CHF
953 EUR
954 EUR
960 EUR
930 CHF
35500 UAH
60600 RUB
958 EUR
956 EUR
957 EUR
953 EUR
2440 BYN
18700 MDL
970 USD
1240 CAD
19800 MXN
4170000 COP
128000 ARS
3780 PEN
2.936175138E+14 VEF
880000 CLP
5100 BRL
148000 JMD
116000 HTG
1400 AUD
1540 NZD
1270000 KRW
130000 JPY
226000 PKR
1340 SGD
4300 MYR
10600000 UZS
9900 TJS
458000 KZT
6530 CNY
76400 INR
370 BHD
18500 EGP
690 JOD
300 KWD
3520 QAR
3550 AED
3630 SAR
403000 NGN
16200 ZAR
115000 KES
3750000 UGX
1940000 CDF
4000000 MGA
417000 AOA
61600 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum back | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | Liquid Retina IPS LCD | 600 Luminance units ( typ ) |
| Display size | 13.0 inches | 519.3 cm2 ( ~86.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | scratch-resistant glass | oleophobic coating |
| Weight in gram | 617 g |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | gray color gradations, starlight, purple, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | apple m2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x3.46 GHz performance cores and 4 efficiency cores ) |
| GPU | apple GPU ( 9-core graphics ) |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 512gb 8gb RAM | 1tb 8gb RAM |
| Operating System | iPadOS 17.5.1 | upgradable to iPadOS 18.5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 12 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/3.0" | 1.22��m | Dual Pixel mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 12 megapixel| lens aperture2.0 | 122�� ( ultraw mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 9705 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 3.1.0 gen2 | displayport | magnetic connector |
| Sensors | fingerprint ( top-mounted ) | accelerometer | gyroscope | compass | barometer |
FAQ
Is apple ipad air 13 (2024) waterproof?
No
Does apple ipad air 13 (2024) support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of apple ipad air 13 (2024)?
9705 mAh
How much does apple ipad air 13 (2024) cost?
~950 EUR
What chipset powers apple ipad air 13 (2024)?
Apple M2
How much RAM does apple ipad air 13 (2024) have?
512GB GB



