🖥
Display size
6.67 "
OLED| 68B colors| 144Hz| Dolby
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm)
Immortalis-G720 MC12
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5500 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 July 19
World price
280 GBP
330 EUR
334 EUR
332 EUR
332 EUR
3260 NOK
340 EUR
3500 SEK
337 EUR
334 EUR
330 CHF
339 EUR
330 EUR
338 EUR
330 CHF
12400 UAH
21100 RUB
332 EUR
333 EUR
335 EUR
332 EUR
850 BYN
6500 MDL
340 USD
430 CAD
6900 MXN
1450000 COP
45000 ARS
1320 PEN
1.019934522E+14 VEF
306000 CLP
1780 BRL
52000 JMD
41000 HTG
490 AUD
540 NZD
440000 KRW
45000 JPY
79000 PKR
470 SGD
1500 MYR
3700000 UZS
3500 TJS
160000 KZT
2270 CNY
26600 INR
130 BHD
6400 EGP
240 JOD
110 KWD
1220 QAR
1240 AED
1260 SAR
140000 NGN
5700 ZAR
40000 KES
1300000 UGX
680000 CDF
1390000 MGA
145000 AOA
21400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | OLED | 68b colors | 144hz | dolby vision | hdr10+ | 1600 Luminance units ( hbmillion) | 4000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~89.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | scratch/drop-resistant glass |
| Weight in gram | 211 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip68 dust/water resistant up to 2meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, violet color, green color gradations, orange color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 9300+ ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.25 GHz cortex-x4 & 3x2.85 GHz cortex-x4 & 4x2.0 GHz cortex-a720 ) |
| GPU | immortalis-g720 mc12 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM | 1tb 24gb RAM |
| Operating System | android 14 | hyperos |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.7 | 23mm ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| 119˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 120w wired | pd3.0 | 100% in 24 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | lhdc |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is xiaomi redmi k70 ultra waterproof?
ip68 dust/water resistant up to 2meterfor 30 min
Does xiaomi redmi k70 ultra support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi k70 ultra?
5500 mAh
How much does xiaomi redmi k70 ultra cost?
~330 EUR
What chipset powers xiaomi redmi k70 ultra?
Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm)
How much RAM does xiaomi redmi k70 ultra have?
512GB GB



