🖥
Display size
6.79 "
IPS LCD| 120Hz| 550 nits (peak
⚡
Chipset
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 AE (4 nm)
Adreno 613
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
5030 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 August 05
World price
140 GBP
178 EUR
174 EUR
171 EUR
170 EUR
1600 NOK
179 EUR
1700 SEK
176 EUR
172 EUR
160 CHF
170 EUR
176 EUR
170 EUR
160 CHF
6100 UAH
10400 RUB
175 EUR
177 EUR
171 EUR
180 EUR
420 BYN
3200 MDL
170 USD
220 CAD
3400 MXN
710000 COP
22000 ARS
650 PEN
50069512900000 VEF
151000 CLP
870 BRL
26000 JMD
20000 HTG
240 AUD
270 NZD
220000 KRW
23000 JPY
39000 PKR
230 SGD
740 MYR
1900000 UZS
1700 TJS
79000 KZT
1120 CNY
13100 INR
70 BHD
3200 EGP
120 JOD
50 KWD
600 QAR
610 AED
620 SAR
69000 NGN
2800 ZAR
20000 KES
640000 UGX
330000 CDF
690000 MGA
72000 AOA
10600 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | glass back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | 550 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.79 inches | 109.5 cm2 ( ~85.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 3 |
| Weight in gram | 205 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, purple, silver |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4450 snapdragon 4 generation 2 ae ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.3 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 613 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | up to 2 major android upgrades | hyperos |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.8 | 28mm ( wide ) | 0.64µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5030 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi poco m6 plus waterproof?
No
Does xiaomi poco m6 plus support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi poco m6 plus?
5030 mAh
How much does xiaomi poco m6 plus cost?
~162 EUR
What chipset powers xiaomi poco m6 plus?
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 AE (4 nm)
How much RAM does xiaomi poco m6 plus have?
128GB GB



