🖥
Display size
6.56 "
IPS LCD| 90Hz| 840 nits (HBM)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 August
World price
130 GBP
150 EUR
160 EUR
154 EUR
156 EUR
1490 NOK
152 EUR
1600 SEK
154 EUR
156 EUR
150 CHF
160 EUR
159 EUR
150 EUR
150 CHF
5600 UAH
9600 RUB
151 EUR
154 EUR
158 EUR
152 EUR
390 BYN
3000 MDL
160 USD
200 CAD
3200 MXN
660000 COP
21000 ARS
600 PEN
46360660100000 VEF
139000 CLP
810 BRL
24000 JMD
19000 HTG
220 AUD
250 NZD
200000 KRW
21000 JPY
36000 PKR
210 SGD
680 MYR
1700000 UZS
1600 TJS
73000 KZT
1030 CNY
12100 INR
60 BHD
3000 EGP
110 JOD
50 KWD
560 QAR
560 AED
580 SAR
64000 NGN
2600 ZAR
19000 KES
600000 UGX
310000 CDF
640000 MGA
66000 AOA
9800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 90hz | 840 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.56 inches | 103.4 cm2 ( ~83.6% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 185 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, purple, ocean color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | originos 4 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | 25mm ( wide ) | 1.12µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1/5.0" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is vivo y37 waterproof?
No
Does vivo y37 support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo y37?
5000 mAh
How much does vivo y37 cost?
~150 EUR
What chipset powers vivo y37?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does vivo y37 have?
256GB GB



