🖥
Display size
6.78 "
AMOLED| 1B colors| HDR10+| 120
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
Immortalis-G715 MC11
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5500 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 September 19
World price
300 GBP
359 EUR
353 EUR
355 EUR
360 EUR
3460 NOK
359 EUR
3700 SEK
350 EUR
358 EUR
350 CHF
352 EUR
353 EUR
351 EUR
350 CHF
13100 UAH
22300 RUB
356 EUR
354 EUR
356 EUR
354 EUR
900 BYN
6900 MDL
360 USD
460 CAD
7300 MXN
1540000 COP
48000 ARS
1400 PEN
1.081748735E+14 VEF
325000 CLP
1880 BRL
55000 JMD
43000 HTG
520 AUD
570 NZD
470000 KRW
48000 JPY
84000 PKR
490 SGD
1590 MYR
3900000 UZS
3700 TJS
169000 KZT
2410 CNY
28200 INR
140 BHD
6800 EGP
260 JOD
110 KWD
1300 QAR
1310 AED
1340 SAR
149000 NGN
6000 ZAR
43000 KES
1380000 UGX
720000 CDF
1480000 MGA
154000 AOA
22700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | glass back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | hdr10+ | 120hz | 4500 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.78 inches | 111.0 cm2 ( ~90.2% screen to body ratio ) |
| Display Protection | schott xensation alpha |
| Weight in gram | 192 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | gray color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 9200+ ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.35 GHz cortex-x3 & 3x3.0 GHz cortex-a715 & 4x2.0 GHz cortex-a510 ) |
| GPU | immortalis-g715 mc11 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | funtouch 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 24mm ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | 21mm ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | pd | 100% in 56 min ( advertised ) | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo t3 ultra waterproof?
ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min
Does vivo t3 ultra support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo t3 ultra?
5500 mAh
How much does vivo t3 ultra cost?
~350 EUR
What chipset powers vivo t3 ultra?
Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
How much RAM does vivo t3 ultra have?
256GB GB



