🖥
Display size
6.88 "
IPS LCD| 120Hz| 450 nits (typ)
⚡
Chipset
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
Adreno 613
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
5160 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 September
World price
120 GBP
140 EUR
143 EUR
148 EUR
140 EUR
1390 NOK
141 EUR
1500 SEK
145 EUR
143 EUR
140 CHF
149 EUR
147 EUR
143 EUR
140 CHF
5300 UAH
9000 RUB
143 EUR
141 EUR
147 EUR
148 EUR
360 BYN
2800 MDL
150 USD
190 CAD
3000 MXN
620000 COP
19000 ARS
560 PEN
43269949400000 VEF
130000 CLP
760 BRL
22000 JMD
17000 HTG
210 AUD
230 NZD
190000 KRW
20000 JPY
34000 PKR
200 SGD
640 MYR
1600000 UZS
1500 TJS
68000 KZT
960 CNY
11300 INR
60 BHD
2800 EGP
100 JOD
50 KWD
520 QAR
530 AED
540 SAR
60000 NGN
2400 ZAR
17000 KES
560000 UGX
290000 CDF
590000 MGA
62000 AOA
9100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | glass back or silicone polymer ( eco leather ) back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | 450 Luminance units ( typ ) | 600 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.88 inches | 112.4 cm2 ( ~84.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 205.4 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, green color gradations, blue color gradations, purple |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4450 snapdragon 4 generation 2 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a78 & 6x1.95 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 613 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | hyperos |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| ( wide ) | Auto focus -- 2 megapixel-- mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5160 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired | pd |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi 14r waterproof?
No
Does xiaomi redmi 14r support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi 14r?
5160 mAh
How much does xiaomi redmi 14r cost?
~140 EUR
What chipset powers xiaomi redmi 14r?
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
How much RAM does xiaomi redmi 14r have?
256GB GB



