🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 120Hz
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 July 20
World price
160 GBP
198 EUR
196 EUR
192 EUR
191 EUR
1880 NOK
193 EUR
2000 SEK
192 EUR
191 EUR
190 CHF
190 EUR
194 EUR
197 EUR
190 CHF
7100 UAH
12200 RUB
200 EUR
192 EUR
192 EUR
191 EUR
490 BYN
3800 MDL
200 USD
250 CAD
4000 MXN
840000 COP
26000 ARS
760 PEN
58723502800000 VEF
176000 CLP
1020 BRL
30000 JMD
24000 HTG
280 AUD
310 NZD
260000 KRW
26000 JPY
46000 PKR
270 SGD
860 MYR
2200000 UZS
2000 TJS
92000 KZT
1310 CNY
15300 INR
80 BHD
3700 EGP
140 JOD
60 KWD
710 QAR
710 AED
730 SAR
81000 NGN
3300 ZAR
23000 KES
750000 UGX
390000 CDF
800000 MGA
84000 AOA
12400 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 120hz |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~89.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 183 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | purple color gradations, grey color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | planned upgrade to android 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| ( wide ) | Auto focus | OIS -- 2 megapixel| ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is lava blaze x waterproof?
No
Does lava blaze x support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of lava blaze x?
5000 mAh
How much does lava blaze x cost?
~190 EUR
What chipset powers lava blaze x?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does lava blaze x have?
128GB GB



