🖥
Display size
6.6 "
IPS LCD| 120Hz
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 October 08
World price
90 GBP
110 EUR
109 EUR
106 EUR
102 EUR
990 NOK
107 EUR
1100 SEK
105 EUR
108 EUR
100 CHF
100 EUR
104 EUR
104 EUR
100 CHF
3800 UAH
6400 RUB
100 EUR
104 EUR
106 EUR
110 EUR
260 BYN
2000 MDL
110 USD
130 CAD
2100 MXN
440000 COP
14000 ARS
400 PEN
30907106800000 VEF
93000 CLP
540 BRL
16000 JMD
13000 HTG
150 AUD
170 NZD
140000 KRW
14000 JPY
24000 PKR
140 SGD
460 MYR
1200000 UZS
1100 TJS
49000 KZT
690 CNY
8100 INR
40 BHD
2000 EGP
80 JOD
40 KWD
370 QAR
380 AED
390 SAR
43000 NGN
1800 ZAR
13000 KES
400000 UGX
210000 CDF
430000 MGA
44000 AOA
6500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz |
| Display size | 6.6 inches | 104.6 cm2 ( ~82.4% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 189 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip54 dust protected and water resistant water splashes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | aurora color cloud, sky color color gradations, midnight shadow |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM |
| Operating System | android 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) ; unspecified sensors |
FAQ
Is tecno pop 9 waterproof?
ip54 dust protected and water resistant water splashes
Does tecno pop 9 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of tecno pop 9?
5000 mAh
How much does tecno pop 9 cost?
~100 EUR
What chipset powers tecno pop 9?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does tecno pop 9 have?
128GB GB



