🖥
Display size
6.78 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| HDR1
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7300X (4 nm)
Mali-G615 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 October 09
World price
200 GBP
237 EUR
231 EUR
236 EUR
236 EUR
2280 NOK
236 EUR
2400 SEK
238 EUR
234 EUR
230 CHF
231 EUR
231 EUR
235 EUR
230 CHF
8600 UAH
14700 RUB
237 EUR
238 EUR
235 EUR
231 EUR
590 BYN
4600 MDL
240 USD
300 CAD
4800 MXN
1010000 COP
31000 ARS
920 PEN
71086345500000 VEF
213000 CLP
1240 BRL
36000 JMD
28000 HTG
340 AUD
380 NZD
310000 KRW
32000 JPY
55000 PKR
330 SGD
1050 MYR
2600000 UZS
2400 TJS
111000 KZT
1580 CNY
18500 INR
90 BHD
4500 EGP
170 JOD
80 KWD
850 QAR
860 AED
880 SAR
98000 NGN
4000 ZAR
28000 KES
910000 UGX
470000 CDF
970000 MGA
101000 AOA
15000 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | 1200 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.78 inches | 111.4 cm2 ( ~90.1% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 212 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 | dust and water resistant |
| Audio jack | No |
| Colors | heather glass, pristine glass |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7300x ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.5 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g615 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | up to 3 major android upgrades |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| ( wide ) | 1/1.55" | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| ( telephoto ) | 1.0µm | phase detection autofocus | 3x optical zoom -- 8 megapixel| 112˚ ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 66w wired | 50% in 19 min |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is lava agni 3 waterproof?
ip64 | dust and water resistant
Does lava agni 3 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of lava agni 3?
5000 mAh
How much does lava agni 3 cost?
~230 EUR
What chipset powers lava agni 3?
Mediatek Dimensity 7300X (4 nm)
How much RAM does lava agni 3 have?
256GB GB



