🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| HDR1
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 9400 (3 nm)
Immortalis-G925
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5800 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 October 19
World price
860 GBP
1035 EUR
1036 EUR
1038 EUR
1030 EUR
10100 NOK
1030 EUR
10700 SEK
1033 EUR
1034 EUR
1000 CHF
1040 EUR
1040 EUR
1032 EUR
1000 CHF
38200 UAH
65200 RUB
1034 EUR
1034 EUR
1031 EUR
1034 EUR
2620 BYN
20100 MDL
1040 USD
1340 CAD
21300 MXN
4480000 COP
138000 ARS
4070 PEN
3.158706306E+14 VEF
947000 CLP
5490 BRL
159000 JMD
124000 HTG
1500 AUD
1660 NZD
1360000 KRW
140000 JPY
243000 PKR
1440 SGD
4630 MYR
11400000 UZS
10700 TJS
493000 KZT
7020 CNY
82200 INR
400 BHD
19900 EGP
740 JOD
320 KWD
3780 QAR
3820 AED
3910 SAR
433000 NGN
17500 ZAR
124000 KES
4030000 UGX
2080000 CDF
4310000 MGA
449000 AOA
66300 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum alloy frame | glass back or glass fiber back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | 4500 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~89.6% screen to body ratio ) |
| Display Protection | schott xensation alpha |
| Weight in gram | 197 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | green color gradations, black color gradations, blue, white, titanium color |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 9400 ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.63 GHz cortex-x925 & 3x3.3 GHz cortex-x4 & 4x2.4 GHz cortex-a720 ) |
| GPU | immortalis-g925 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 15 | up to 4 major android upgrades | funtouch 15 ( international ) | originos 5 ( china ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.6 | 23mm ( wide ) | 1/1.56" | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.6 | 70mm ( periscope telephoto ) | 1/1.95" | phase detection autofocus | OIS | 3x optical zoom -- 50 megapixel| lens aperture2.0 | 15mm | 119˚ ( ultrawide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.0 | 20mm ( ultrawide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5800 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 90w wired | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | lhdc 5 |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo x200 waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does vivo x200 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo x200?
5800 mAh
How much does vivo x200 cost?
~1,022 EUR
What chipset powers vivo x200?
Mediatek Dimensity 9400 (3 nm)
How much RAM does vivo x200 have?
512GB GB


