🖥
Display size
6.7 "
PRO IGZO LTPO OLED| 1B colors|
⚡
Chipset
Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
Adreno 735
📷
Primary camera
50.3 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 February
World price
840 GBP
1000 EUR
1008 EUR
1008 EUR
1006 EUR
9880 NOK
1005 EUR
10400 SEK
1005 EUR
1002 EUR
980 CHF
1007 EUR
1005 EUR
1009 EUR
980 CHF
37400 UAH
63800 RUB
1007 EUR
1009 EUR
1000 EUR
1004 EUR
2570 BYN
19600 MDL
1020 USD
1310 CAD
20900 MXN
4390000 COP
135000 ARS
3980 PEN
3.090710671E+14 VEF
926000 CLP
5370 BRL
156000 JMD
122000 HTG
1470 AUD
1620 NZD
1330000 KRW
137000 JPY
238000 PKR
1410 SGD
4530 MYR
11200000 UZS
10400 TJS
482000 KZT
6870 CNY
80400 INR
390 BHD
19400 EGP
720 JOD
320 KWD
3700 QAR
3730 AED
3820 SAR
424000 NGN
17100 ZAR
122000 KES
3940000 UGX
2040000 CDF
4210000 MGA
439000 AOA
64900 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | pro igzo LTPO OLED | 1b colors | 240hz | dolby vision | hdr | 1000 Luminance units ( hbmillion) | 2000 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.7 inches | 110.2 cm2 ( ~87.2% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus 2 |
| Weight in gram | 220 g |
| SIM card | Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip66/ip68 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8635 snapdragon 8s generation 3 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.0 GHz cortex-x4 & 4x2.8 GHz cortex-a720 & 3x2.0 GHz cortex-a520 ) |
| GPU | adreno 735 |
| Memory v1 | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | up to 3 major android upgrades |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50.3 megapixel| lens aperture1.8 | 23mm ( wide ) | 1/0.98" | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 50.3 megapixel| lens aperture2.6 | 65mm ( telephoto ) | 1/1.56" | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS | 2.8x optical zoom -- 50.3 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm | 122˚ ( ultrawide ) | 1/2.5" | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50.3 megapixel| lens aperture2.2 | 23mm ( wide ) | phase detection autofocus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 32w wired | Qi | 15w wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 3.2 | display port 1.0.4 |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is sharp aquos r9 pro waterproof?
ip66/ip68 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does sharp aquos r9 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of sharp aquos r9 pro?
5000 mAh
How much does sharp aquos r9 pro cost?
~1,000 EUR
What chipset powers sharp aquos r9 pro?
Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
How much RAM does sharp aquos r9 pro have?
512GB GB



