🖥
Display size
6.5 "
PRO IGZO LTPO OLED| 240Hz| Dol
⚡
Chipset
Qualcomm SM7675-AB Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
Adreno 732
📷
Primary camera
50.3 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 September
World price
460 GBP
556 EUR
557 EUR
552 EUR
556 EUR
5440 NOK
559 EUR
5800 SEK
560 EUR
551 EUR
540 CHF
559 EUR
553 EUR
557 EUR
540 CHF
20600 UAH
35100 RUB
551 EUR
556 EUR
550 EUR
555 EUR
1410 BYN
10800 MDL
560 USD
720 CAD
11500 MXN
2410000 COP
74000 ARS
2190 PEN
1.699890869E+14 VEF
510000 CLP
2960 BRL
86000 JMD
67000 HTG
810 AUD
900 NZD
740000 KRW
75000 JPY
131000 PKR
780 SGD
2490 MYR
6200000 UZS
5800 TJS
266000 KZT
3780 CNY
44200 INR
210 BHD
10700 EGP
400 JOD
180 KWD
2040 QAR
2060 AED
2100 SAR
233000 NGN
9400 ZAR
67000 KES
2170000 UGX
1120000 CDF
2320000 MGA
242000 AOA
35700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back ( gorilla glass victus 2 ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | pro igzo LTPO OLED | 240hz | dolby vision | hdr | 1500 Luminance units ( hbmillion) | 2000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.5 inches | 103.7 cm2 ( ~88.6% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 195 g |
| SIM card | Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | white color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7675-ab snapdragon 7+ generation 3 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.8 GHz cortex-x4 & 4x2.6 GHz cortex-a720 & 3x1.9 GHz cortex-a520 ) |
| GPU | adreno 732 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | up to 3 major android upgrades |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50.3 megapixel| lens aperture1.9 | 23mm ( wide ) | 1/1.55" | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 50.3 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm | 122˚ ( ultrawide ) | 1/2.55" | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50.3 megapixel| lens aperture2.2 | 23mm ( wide ) | 1/2.88" | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is sharp aquos r9 waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does sharp aquos r9 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of sharp aquos r9?
5000 mAh
How much does sharp aquos r9 cost?
~550 EUR
What chipset powers sharp aquos r9?
Qualcomm SM7675-AB Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
How much RAM does sharp aquos r9 have?
256GB GB



