🖥
Display size
6.68 "
IPS LCD| 120Hz| 1000 nits (HBM
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5500 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 December 24
World price
140 GBP
164 EUR
168 EUR
162 EUR
164 EUR
1580 NOK
160 EUR
1700 SEK
161 EUR
164 EUR
160 CHF
163 EUR
170 EUR
166 EUR
160 CHF
6000 UAH
10200 RUB
162 EUR
167 EUR
165 EUR
167 EUR
410 BYN
3200 MDL
170 USD
210 CAD
3400 MXN
710000 COP
22000 ARS
640 PEN
49451370800000 VEF
149000 CLP
860 BRL
25000 JMD
20000 HTG
240 AUD
260 NZD
220000 KRW
22000 JPY
38000 PKR
230 SGD
730 MYR
1800000 UZS
1700 TJS
78000 KZT
1100 CNY
12900 INR
70 BHD
3200 EGP
120 JOD
50 KWD
600 QAR
600 AED
620 SAR
68000 NGN
2800 ZAR
20000 KES
640000 UGX
330000 CDF
680000 MGA
71000 AOA
10400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | 1000 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.68 inches | 107.4 cm2 ( ~85.1% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 198 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, gold color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | funtouch 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 44w wired | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is vivo y29 waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does vivo y29 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo y29?
5500 mAh
How much does vivo y29 cost?
~160 EUR
What chipset powers vivo y29?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does vivo y29 have?
256GB GB



