🖥
Display size
6.68 "
IPS LCD| 120Hz| 1000 nits (HBM
⚡
Chipset
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
Adreno 613
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 January 02
World price
130 GBP
155 EUR
159 EUR
159 EUR
152 EUR
1490 NOK
154 EUR
1600 SEK
151 EUR
157 EUR
150 CHF
155 EUR
155 EUR
156 EUR
150 CHF
5600 UAH
9600 RUB
160 EUR
151 EUR
160 EUR
151 EUR
390 BYN
3000 MDL
160 USD
200 CAD
3200 MXN
660000 COP
21000 ARS
600 PEN
46360660100000 VEF
139000 CLP
810 BRL
24000 JMD
19000 HTG
220 AUD
250 NZD
200000 KRW
21000 JPY
36000 PKR
210 SGD
680 MYR
1700000 UZS
1600 TJS
73000 KZT
1030 CNY
12100 INR
60 BHD
3000 EGP
110 JOD
50 KWD
560 QAR
560 AED
580 SAR
64000 NGN
2600 ZAR
19000 KES
600000 UGX
310000 CDF
640000 MGA
66000 AOA
9800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | 1000 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.68 inches | 107.4 cm2 ( ~85.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 199 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | gray color gradations, green, apricot |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4450 snapdragon 4 generation 2 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 613 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | originos 4 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 44w wired | 50% in 36 min | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 4.2 | a2dp | le | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is vivo y200+ waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does vivo y200+ support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo y200+?
6000 mAh
How much does vivo y200+ cost?
~150 EUR
What chipset powers vivo y200+?
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
How much RAM does vivo y200+ have?
512GB GB



