🖥
Display size
6.78 "
AMOLED| 1B colors| 144Hz| HDR
⚡
Chipset
Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
Adreno 735
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6400 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 January 03
World price
210 GBP
253 EUR
259 EUR
254 EUR
260 EUR
2470 NOK
258 EUR
2600 SEK
251 EUR
251 EUR
250 CHF
257 EUR
258 EUR
259 EUR
250 CHF
9400 UAH
16000 RUB
254 EUR
259 EUR
255 EUR
251 EUR
640 BYN
4900 MDL
260 USD
330 CAD
5300 MXN
1100000 COP
34000 ARS
1000 PEN
77267766800000 VEF
232000 CLP
1350 BRL
39000 JMD
31000 HTG
370 AUD
410 NZD
340000 KRW
35000 JPY
60000 PKR
350 SGD
1140 MYR
2800000 UZS
2600 TJS
121000 KZT
1720 CNY
20100 INR
100 BHD
4900 EGP
180 JOD
80 KWD
930 QAR
940 AED
960 SAR
106000 NGN
4300 ZAR
31000 KES
990000 UGX
510000 CDF
1060000 MGA
110000 AOA
16300 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 144hz | hdr |
| Display size | 6.78 inches | 111.0 cm2 ( ~89.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 196 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8635 snapdragon 8s generation 3 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.0 GHz cortex-x4 & 4x2.8 GHz cortex-a720 & 3x2.0 GHz cortex-a520 ) |
| GPU | adreno 735 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 16gb RAM | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM |
| Operating System | android 15 | originos 5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.0" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6400 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | 7.5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | aptx lossless |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo iqoo z9 turbo endurance waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does vivo iqoo z9 turbo endurance support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo iqoo z9 turbo endurance?
6400 mAh
How much does vivo iqoo z9 turbo endurance cost?
~250 EUR
What chipset powers vivo iqoo z9 turbo endurance?
Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
How much RAM does vivo iqoo z9 turbo endurance have?
512GB GB



