🖥
Display size
6.88 "
IPS LCD| 120Hz| 450 nits (typ)
⚡
Chipset
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
Adreno 613
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5160 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 January 10
World price
100 GBP
122 EUR
121 EUR
125 EUR
128 EUR
1190 NOK
125 EUR
1300 SEK
128 EUR
126 EUR
120 CHF
125 EUR
128 EUR
128 EUR
120 CHF
4500 UAH
7700 RUB
127 EUR
130 EUR
127 EUR
129 EUR
310 BYN
2400 MDL
130 USD
160 CAD
2500 MXN
530000 COP
17000 ARS
480 PEN
37088528100000 VEF
112000 CLP
650 BRL
19000 JMD
15000 HTG
180 AUD
200 NZD
160000 KRW
17000 JPY
29000 PKR
170 SGD
550 MYR
1400000 UZS
1300 TJS
58000 KZT
830 CNY
9700 INR
50 BHD
2400 EGP
90 JOD
40 KWD
450 QAR
450 AED
460 SAR
51000 NGN
2100 ZAR
15000 KES
480000 UGX
250000 CDF
510000 MGA
53000 AOA
7800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | 450 Luminance units ( typ ) | 600 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.88 inches | 112.4 cm2 ( ~84.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 205 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | purple color gradations, blue color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4450 snapdragon 4 generation 2 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a78 & 6x1.95 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 613 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 14 | up to 2 major android upgrades | hyperos |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 27mm ( wide ) | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5160 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired | pd |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi 14c 5g waterproof?
No
Does xiaomi redmi 14c 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi 14c 5g?
5160 mAh
How much does xiaomi redmi 14c 5g cost?
~120 EUR
What chipset powers xiaomi redmi 14c 5g?
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
How much RAM does xiaomi redmi 14c 5g have?
128GB GB



