🖥
Display size
6.78 "
IPS LCD| 120Hz| 1050 nits (HBM
⚡
Chipset
Unisoc T8200 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6600 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 May 20
World price
180 GBP
210 EUR
212 EUR
213 EUR
213 EUR
2080 NOK
210 EUR
2200 SEK
212 EUR
212 EUR
210 CHF
215 EUR
212 EUR
212 EUR
210 CHF
7900 UAH
13400 RUB
218 EUR
220 EUR
211 EUR
217 EUR
540 BYN
4200 MDL
220 USD
280 CAD
4400 MXN
920000 COP
29000 ARS
840 PEN
64904924100000 VEF
195000 CLP
1130 BRL
33000 JMD
26000 HTG
310 AUD
340 NZD
280000 KRW
29000 JPY
50000 PKR
300 SGD
950 MYR
2400000 UZS
2200 TJS
102000 KZT
1450 CNY
16900 INR
80 BHD
4100 EGP
160 JOD
70 KWD
780 QAR
790 AED
810 SAR
89000 NGN
3600 ZAR
26000 KES
830000 UGX
430000 CDF
890000 MGA
93000 AOA
13700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz | 1050 Luminance units ( hbmillion) | 5000 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.78 inches | 109.2 cm2 ( ~85.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 217 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets |
| Audio jack | Yes |
| Colors | pure flame, black color gradations, white color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | unisoc t8200 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.3 GHz cortex-a76 & 6x2.1 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | flyme aios 2 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | phase detection autofocus -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6600 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 40w wired | qc3+ |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | unspecified |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is meizu note 22 waterproof?
ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets
Does meizu note 22 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of meizu note 22?
6600 mAh
How much does meizu note 22 cost?
~210 EUR
What chipset powers meizu note 22?
Unisoc T8200 (6 nm)
How much RAM does meizu note 22 have?
256GB GB



