🖥
Display size
6.68 "
IPS LCD| 120Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
Adreno 613
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6500 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 March 14
World price
160 GBP
195 EUR
192 EUR
199 EUR
200 EUR
1880 NOK
197 EUR
2000 SEK
199 EUR
193 EUR
190 CHF
190 EUR
190 EUR
194 EUR
190 CHF
7100 UAH
12200 RUB
191 EUR
199 EUR
193 EUR
195 EUR
490 BYN
3800 MDL
200 USD
250 CAD
4000 MXN
840000 COP
26000 ARS
760 PEN
58723502800000 VEF
176000 CLP
1020 BRL
30000 JMD
24000 HTG
280 AUD
310 NZD
260000 KRW
26000 JPY
46000 PKR
270 SGD
860 MYR
2200000 UZS
2000 TJS
92000 KZT
1310 CNY
15300 INR
80 BHD
3700 EGP
140 JOD
60 KWD
710 QAR
710 AED
730 SAR
81000 NGN
3300 ZAR
23000 KES
750000 UGX
390000 CDF
800000 MGA
84000 AOA
12400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz |
| Display size | 6.68 inches | 107.4 cm2 ( ~84.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 205 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | No |
| Colors | black, blue, titanium color |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4450 snapdragon 4 generation 2 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a78 & 6x1.95 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 613 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 15 | originos 5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 44w wired | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 4.2 | a2dp | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is vivo y300i waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does vivo y300i support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo y300i?
6500 mAh
How much does vivo y300i cost?
~190 EUR
What chipset powers vivo y300i?
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
How much RAM does vivo y300i have?
512GB GB



