🖥
Display size
6.67 "
IPS LCD| 90Hz| 1000 nits (HBM)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5800 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 March 21
World price
130 GBP
152 EUR
153 EUR
154 EUR
151 EUR
1490 NOK
156 EUR
1600 SEK
160 EUR
160 EUR
150 CHF
152 EUR
153 EUR
160 EUR
150 CHF
5600 UAH
9600 RUB
156 EUR
153 EUR
152 EUR
156 EUR
390 BYN
3000 MDL
160 USD
200 CAD
3200 MXN
660000 COP
21000 ARS
600 PEN
46360660100000 VEF
139000 CLP
810 BRL
24000 JMD
19000 HTG
220 AUD
250 NZD
200000 KRW
21000 JPY
36000 PKR
210 SGD
680 MYR
1700000 UZS
1600 TJS
73000 KZT
1030 CNY
12100 INR
60 BHD
3000 EGP
110 JOD
50 KWD
560 QAR
560 AED
580 SAR
64000 NGN
2600 ZAR
19000 KES
600000 UGX
310000 CDF
640000 MGA
66000 AOA
9800 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 90hz | 1000 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.2 cm2 ( ~86.2% screen to body ratio ) |
| Display Protection | crystal shield glass |
| Weight in gram | 194 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | pink color gradations, brown color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 15 | coloros 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 27mm ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | 25mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5800 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | 33w ufcs | pd |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | ble audio |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is oppo a5 energy waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does oppo a5 energy support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo a5 energy?
5800 mAh
How much does oppo a5 energy cost?
~150 EUR
What chipset powers oppo a5 energy?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does oppo a5 energy have?
512GB GB



