🖥
Display size
6.72 "
OLED| 1B colors| 120Hz| HDR| 6
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7400 (4 nm)
Mali-G615 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 April 09
World price
180 GBP
216 EUR
212 EUR
217 EUR
215 EUR
2080 NOK
218 EUR
2200 SEK
216 EUR
214 EUR
210 CHF
211 EUR
215 EUR
217 EUR
210 CHF
7900 UAH
13400 RUB
219 EUR
214 EUR
214 EUR
220 EUR
540 BYN
4200 MDL
220 USD
280 CAD
4400 MXN
920000 COP
29000 ARS
840 PEN
64904924100000 VEF
195000 CLP
1130 BRL
33000 JMD
26000 HTG
310 AUD
340 NZD
280000 KRW
29000 JPY
50000 PKR
300 SGD
950 MYR
2400000 UZS
2200 TJS
102000 KZT
1450 CNY
16900 INR
80 BHD
4100 EGP
160 JOD
70 KWD
780 QAR
790 AED
810 SAR
89000 NGN
3600 ZAR
26000 KES
830000 UGX
430000 CDF
890000 MGA
93000 AOA
13700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | OLED | 1b colors | 120hz | hdr | 600 Luminance units ( typ ) | 1400 Luminance units ( hbmillion) | 4500 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.72 inches | 109.3 cm2 ( ~89.6% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 179 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | green color gradations, silver color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7400 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.6 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g615 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 15 | realme ui 6.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | 50% in 21 min | reverse wired | bypass charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is realme narzo 80 pro waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does realme narzo 80 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme narzo 80 pro?
6000 mAh
How much does realme narzo 80 pro cost?
~210 EUR
What chipset powers realme narzo 80 pro?
Mediatek Dimensity 7400 (4 nm)
How much RAM does realme narzo 80 pro have?
256GB GB



