🖥
Display size
6.7 "
LTPO AMOLED 2X| 120Hz| 480Hz P
⚡
Chipset
Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite (3 nm)
Adreno 830 (1200 MHz)
📷
Primary camera
200 MP
🔋
Battery
3900 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 May 29
World price
720 GBP
850 EUR
852 EUR
851 EUR
858 EUR
8400 NOK
854 EUR
8900 SEK
851 EUR
854 EUR
830 CHF
853 EUR
851 EUR
856 EUR
830 CHF
31800 UAH
54200 RUB
851 EUR
851 EUR
857 EUR
857 EUR
2180 BYN
16700 MDL
870 USD
1110 CAD
17700 MXN
3730000 COP
115000 ARS
3380 PEN
2.627104071E+14 VEF
788000 CLP
4570 BRL
132000 JMD
104000 HTG
1250 AUD
1380 NZD
1130000 KRW
116000 JPY
202000 PKR
1200 SGD
3850 MYR
9500000 UZS
8900 TJS
410000 KZT
5840 CNY
68400 INR
330 BHD
16500 EGP
620 JOD
270 KWD
3150 QAR
3180 AED
3250 SAR
360000 NGN
14500 ZAR
103000 KES
3350000 UGX
1730000 CDF
3580000 MGA
373000 AOA
55200 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass ceramic 2 ) | titanium frame | glass back ( gorilla glass victus 2 ) |
|---|---|
| Display type | LTPO AMOLED 2x | 120hz | 480hz pwmillion| hdr10+ |
| Display size | 6.7 inches | 110.2 cm2 ( ~92.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass ceramic 2 | mohs level 5 |
| Weight in gram | 163 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | blue color gradations, silver color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8750-ac snapdragon 8 elite ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x4.47 GHz oryon v2 phoenix l + 6x3.53 GHz oryon v2 phoenix m ) |
| GPU | adreno 830 ( 1200 mhz ) |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 15 | up to 7 major android upgrades | one ui 7 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 200 megapixel| lens aperture1.7 | 24mm ( wide ) | 1/1.3" | 0.6µm | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 12 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm ( ultrawide ) | 1/2.55" | 1.4µm | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 12 megapixel| lens aperture2.2 | 26mm ( wide ) | 1/3.2" | 1.12µm | Dual Pixel phase detection autofocus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 3900 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired | pd | qc2.0 | 55% in 30 min | 15w wireless ( qi2 ready ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | proximity | gyroscope | compass | barometer |
FAQ
Is samsung galaxy s25 edge waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does samsung galaxy s25 edge support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy s25 edge?
3900 mAh
How much does samsung galaxy s25 edge cost?
~850 EUR
What chipset powers samsung galaxy s25 edge?
Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite (3 nm)
How much RAM does samsung galaxy s25 edge have?
512GB GB



