🖥
Display size
6.78 "
IPS LCD| 120Hz| 1050 nits (pea
⚡
Chipset
Unisoc T8200 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6600 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 May 16
World price
90 GBP
107 EUR
109 EUR
109 EUR
105 EUR
990 NOK
102 EUR
1100 SEK
110 EUR
105 EUR
100 CHF
107 EUR
110 EUR
106 EUR
100 CHF
3800 UAH
6400 RUB
101 EUR
104 EUR
102 EUR
106 EUR
260 BYN
2000 MDL
110 USD
130 CAD
2100 MXN
440000 COP
14000 ARS
400 PEN
30907106800000 VEF
93000 CLP
540 BRL
16000 JMD
13000 HTG
150 AUD
170 NZD
140000 KRW
14000 JPY
24000 PKR
140 SGD
460 MYR
1200000 UZS
1100 TJS
49000 KZT
690 CNY
8100 INR
40 BHD
2000 EGP
80 JOD
40 KWD
370 QAR
380 AED
390 SAR
43000 NGN
1800 ZAR
13000 KES
400000 UGX
210000 CDF
430000 MGA
44000 AOA
6500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz | 1050 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.78 inches | 109.2 cm2 ( ~85.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 217 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, white, red |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | unisoc t8200 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.3 GHz cortex-a76 & 6x2.1 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | flyme aios 2 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6600 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 40w wired | qc3+ |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is meizu note 16 waterproof?
ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets
Does meizu note 16 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of meizu note 16?
6600 mAh
How much does meizu note 16 cost?
~100 EUR
What chipset powers meizu note 16?
Unisoc T8200 (6 nm)
How much RAM does meizu note 16 have?
256GB GB



