🖥
Display size
6.8 "
IPS LCD| 120Hz| 650 nits
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
5010 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 June 02
World price
180 GBP
218 EUR
212 EUR
213 EUR
210 EUR
2080 NOK
212 EUR
2200 SEK
215 EUR
220 EUR
210 CHF
211 EUR
214 EUR
213 EUR
210 CHF
7900 UAH
13400 RUB
220 EUR
211 EUR
217 EUR
216 EUR
540 BYN
4200 MDL
220 USD
280 CAD
4400 MXN
920000 COP
29000 ARS
840 PEN
64904924100000 VEF
195000 CLP
1130 BRL
33000 JMD
26000 HTG
310 AUD
340 NZD
280000 KRW
29000 JPY
50000 PKR
300 SGD
950 MYR
2400000 UZS
2200 TJS
102000 KZT
1450 CNY
16900 INR
80 BHD
4100 EGP
160 JOD
70 KWD
780 QAR
790 AED
810 SAR
89000 NGN
3600 ZAR
26000 KES
830000 UGX
430000 CDF
890000 MGA
93000 AOA
13700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz | 650 Luminance units |
|---|---|
| Display size | 6.8 inches | 109.8 cm2 ( ~86.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | mohs level 7 |
| Weight in gram | 196 g |
| SIM card | Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip54 dust protected and water resistant water splashes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, gold color gradations, ocean color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | up to 3 major android upgrades |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.67" | 0.64µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/3.45" | 0.64µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5010 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is alcatel v3 ultra waterproof?
ip54 dust protected and water resistant water splashes
Does alcatel v3 ultra support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of alcatel v3 ultra?
5010 mAh
How much does alcatel v3 ultra cost?
~210 EUR
What chipset powers alcatel v3 ultra?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does alcatel v3 ultra have?
128GB GB



