🖥
Display size
6.78 "
AMOLED| 144Hz| 2304Hz PWM| 130
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7300 Ultimate (4 nm)
Mali-G615 MC2
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
5500 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 June 05
World price
150 GBP
178 EUR
173 EUR
172 EUR
177 EUR
1680 NOK
173 EUR
1800 SEK
175 EUR
174 EUR
170 CHF
180 EUR
176 EUR
176 EUR
170 CHF
6400 UAH
10900 RUB
179 EUR
178 EUR
172 EUR
173 EUR
440 BYN
3400 MDL
180 USD
230 CAD
3600 MXN
750000 COP
23000 ARS
680 PEN
52542081500000 VEF
158000 CLP
920 BRL
27000 JMD
21000 HTG
250 AUD
280 NZD
230000 KRW
24000 JPY
41000 PKR
240 SGD
770 MYR
1900000 UZS
1800 TJS
82000 KZT
1170 CNY
13700 INR
70 BHD
3300 EGP
130 JOD
60 KWD
630 QAR
640 AED
650 SAR
72000 NGN
2900 ZAR
21000 KES
670000 UGX
350000 CDF
720000 MGA
75000 AOA
11100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 7i ) | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 144hz | 2304hz pwmillion| 1300 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.78 inches | 109.9 cm2 ( ~89.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 7i |
| Weight in gram | 188.5 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | No |
| Colors | cyan color gradations, silver color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7300 ultimate ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.5 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g615 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | planned upgrade to android 16 | hios 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.73" | 0.8µm | phase detection autofocus -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | 50% in 15 min | 100% in 45 min |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is tecno pova curve waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does tecno pova curve support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of tecno pova curve?
5500 mAh
How much does tecno pova curve cost?
~170 EUR
What chipset powers tecno pova curve?
Mediatek Dimensity 7300 Ultimate (4 nm)
How much RAM does tecno pova curve have?
128GB GB



